červenec 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<   >
Europa Park 2013 (napsal Pavel HD)

Europa Park – to je jistota. Přestože už jsme tam byli x-krát, a to jak soukromě, tak i s našimi výlety, tak se tam opět velmi těšíme a dopředu víme, že se tam určitě nudit nebudeme. Takže jediné, co vlastně řešíme, je zase jenom počasí.

Termín je daný, s tím už nejde hnout, takže už týden předem studujeme všechny možné předpovědi. V parcích jsme zažili nejrůznější varianty počasí, od chladných dešťů až po hotové tropy. Takže nejvíce se bojíme samozřejmě vytrvalého deště, ten jediný by dokázal pobyt v Europa Parku částečně pokazit. Předpověď vypadá nadějně, pršet nemá a i teploty mají mít letní hodnoty. V době odjezdu se ale po intenzivních srážkách vylévají naše řeky z koryt a blíží se další velká povodeň. Pro mnohé tak nastalo dilema, zda se výletu vůbec zúčastnit, tím spíše, že i velká část Německa měla s vysokou vodou podobný problém.Povoden Naštěstí nejzápadnější cíp, kde leží i Europa Park, je momentálně beze srážek, a tak se prostě jede. Povodeň i tak přinesla komplikace, někteří účastníci výletu přijíždějící vlakem ze vzdálenějších míst nabrali více než dvouhodinové zpoždění, protože nádraží v Kolíně už bylo zatopené. Nakonec jsme se všichni šťastně sešli a mohli jsme vyrazit za zábavou. Mezitím se zhoršila i předpověď počasí pro oblast, kde leží park, teplota měla být i odpoledne max. 14°C, ale naštěstí jen oblačno, bez deště. Cesta proběhla až na jednu ranní Stau bez větších komplikací a tak nás Europa Park přivítal sice zamračeně, ale suše.

Při každém výletu organizujeme vodní bitvu cestujících našeho autobusu, ale tentokrát jsme o bitvě taktně pomlčeli, vzhledem k nízkým teplotám. Po projití hlavní bránou jsme podle našeho oblíbeného schematu vešli na nástupiště vyhlídkového vlaku a tím jsme se nechali odvézt do opačného kouta Europa Parku, a sice do španělské části. Má to dvě výhody, člověk se po ránu aspoň trochu rozkouká po parku a poté bereme atrakce odzadu, v podstatě od těch mírnějších k těm relativně náročnějším, s určitou gradací a „finále“ jménem Silver Star. Takže první na ráně je vláček Alpenexpress, nejstarší místní horská dráha, ale jako rozcvička vynikající. A dále už to šlo jako po drátkách, hned vedle jsou klády, a musím pochválit většinu z naší skupiny, že hned po ránu si šli sednout na mokré sedátko klády a vydali se vstříc vodnímu živlu. A aby té vody nebylo málo, hned poté se nabízela vodní „horská“ dráha Atlantica SuperSplash... a takovou nabídku nejde odmítnout. A tak ti, kteří vylezli suší z klád, to konečně schytali na Atlantice, případně jako já, dostali spršku tam i tam. Je však nutno říci, že zdejší vodní atrakce jsou relativně suché a ve srovnání se stříkacími loďkami třeba z Thorpe Parku nebo z Warneru Madrid vysloveně přátelské.

Naštěstí počasí se překonávalo, nebyla ani moc zima, dokonce občas mezi mraky vykouklo slunce a mělo snahu i trochu hřát. Takže jsme docela brzy uschnuli a mohli jsme pokračovat v rychlém tempu absolvování atrakcí. Čekací doby byly zatím minimální. V naší výpravě bylo docela dost zkušených a otrlých adrenalíňáků, ale zároveň i těch, kteří byli v Europa Parku poprvé a našli se i jedinci, kteří byli poprvé v nějakém parku vůbec. Pro ně vlastně byla návštěva každé dráhy premiérou, a hned vedle dráhy Atlantica stojí novotou vonící dřevěnka Wodan Timburcoaster. To prostě nejde se jí vyhnout nebo vynechat a tak přichází první opravdová zkouška odvahy. Wodan trochu klame tělem, protože na první pohled je velmi hezký, ale není zase nijak extra vysoký a tak nebudí nějaký velký respekt. Jízda ale překonává všechna očekávání, je velmi divoká, ale na dřevěnku relativně málo roztřesená, navíc vozíky jsou vybaveny sedačkami s vynikajícím polstrováním, takže rozhodně nehrozí naražení zad. Tip pro čtenáře tohoto článku, až pojedete příště na Wodanovi: sedněte si do posledního vozíku... Přemýšlet, na co jít po Wodanovi, je opravdu zbytečné. Je to vystřelovačka Blue Fire, která opravdu nejde přehlédnout a navíc je docela fotogenická. Ale kvůli fotogeničnosti na ni nejdeme. Fronta je opět více než přijatelná a tak za pár minut zaklapáváme úchytný systém a pomaličku popojíždíme na start. O co pomaleji jsme na start přijeli, o to rychlejší vlastní start byl – maximální rychlosti 100 km/hod. jsme dosáhli za 2,5 vteřiny. Tento výrobek výrobní divize bratří Macků (majitelů Europa Parku) je opravdu velmi vydařený, jízda je jemná a zároveň velmi adrenalinová díky několika loopingům.

Zatím jsme absolvovali jednu atrakci za druhou, i díky tomu, že fronty byly většinou zhruba desetiminutové a skoro už to chtělo trochu zvolnit tempo. Europa Park nejsou jen horské dráhy, ale také ostatní atrakce, show a zejména krásné prostředí, které je zde zpracováno podle jednotlivých států Evropy. Dokonalá parková úprava a poctivé dekorace jsou samozřejmostí. Ještě musím zmínit přívětivost pro návštěvníky, což se projevuje třeba poměrně velkým množstvím stánků nebo krámků s občerstvením, restaurací, shopů se suvenýry a nesmíme zapomenout ani na toalety, které jsou doslova na každém rohu. Za zmínku stojí aplikace do chytrých telefonů, která kromě mnoha informací má i jednu vychytávku, a to jsou čekací doby na jednotlivé atrakce, vše na jednom místě a také třeba info o případném prodloužení provozní doby parku. WiFi signál je k dispozici, ale funguje jen na něco. Takže tempo jsme lehce zvolnili, ale procházení rozlehlého areálu také dokáže unavit. Další, spíše relaxační atrakcí byla projížďka na raftech. Náš raft dostal přímý zásah z vodní trysky, kterou obsluhují podivíni na břehu, kteří nelitují peněz jen pro to, aby postříkali někoho, kdo nějakou náhodou projede suchý až k můstku. Hodně jezdců je oděných do pláštěnky a s těmi není taková legrace...

Ještě do oběda jsme stihli zvládnout všechny zbývající hlavní dráhy parku, jako je EuroSat, EuroMir, Poseidon, myšky a na závěr dopolední spanilé jízdy jsme si nechali Silver Star, druhou nejvyšší horskou dráhu v Evropě. Ani zde jsme nečekali déle než deset minut a protože jízda byla jako vždy skvělá, tak jsme si ji pro jistotu hned vzápětí zopakovali. Teprve teď nastal čas oběda, ten jsme si dopřáli v jedné samoobslužné restauraci. Je to neuvěřitelné, ale naše skupina čítala 16 osob, to opravdu není jednoduché takhle chodit společně, ale přesto se nám podařilo asi za pět hodin absolvovat všechny dráhy kromě bobů a Pegasuse, a ještě třeba pár ostatních atrakcí. Po obědě byli někteří z nás (například já) docela unaveni, že jsem si představoval pohovku a dvouhodinový odpočinek, ale to v EP samozřejmě není možné. Tak jsme si střihli ještě 4D kino a potom se naše skupina trochu rozpadla, každý šel na atrakce, které do té doby nestihl, nebo případně si některé atrakce ještě zopakoval. Naše miniskupinka si dala ještě repete na Wodanovi a Blue Fire. Ke cti Europa Parku slouží, že na horské dráhy bylo nasazováno tolik vláčků, kolik si aktuální fronta vyžadovala, takže se netvořily příliš dlouhé fronty.

Uteklo to jako voda a najednou bylo 18 hodin, vedení parku opět pochválíme za to, že všechny nechalo dojezdit, nikdo nebyl vyhnán z fronty, jako se to někde děje. Stihnuli jsme toho opravdu hodně a tak unavení, ale spokojení jsme se pomalu trousili na parkoviště k autobusu. Odpoledne už bylo chladněji než dopoledne, ale i tak můžeme říci, že se počasí vydařilo, nebylo ani velké horko, ale hlavně nepršelo. A také návštěvnost v parku byla tak akorát, v parku bylo živo, rozhodně nepůsobil prázdným dojmem, ale zároveň byly krátké čekací doby na atrakcích, nejdéle jsme čekali snad 15 minut. Určitě to bylo způsobeno již výše zmíněným operativním nasazováním dostatečným počtem vláčků a také roli hrálo i to, že žádná atrakce (alespoň z těch, na kterých jsme byli) nebyla odstavena z důvodu poruchy.

Takže celkově můžeme den strávený v Europa Parku hodnotit jako vydařený, užili jsme si atrakcí vrchovatou měrou a budeme se těšit na jeho návštěvu zase příště, už jen proto, že v příštím roce bude otevřena nová dráha. Ještě na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se tohoto výletu zúčastnili, protože byli jako vždy skvělí a pohodoví.

 

Napsal Pavel HD

Aktuální hodnocení: 5,0 / 5

captchaNelze-li číslice přečíst, zkuste obnovit obrázek.