srpen 2019

Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<   >




Tour de USA (napsal Lukáš Lyčka)

Tak kde začít?... nejlépe doma. Asi jako většina z Vás, jsem měl už od své první jízdy na Sliverstaru v merku zatopit svou jízdou na drahách v závisláckém měřítku, větším než velkém. Je tedy pochopitelné, že po určité době tak jako tak záměr každého takového spočine na zemi splněných snů za velkou louží, která v tomto směru nabízí vyžití asi jako žádná jiná na naší modravé kouli.

Velké plány...

Myšlenka „obecného výletu do USA s případnou návštěvou nějakého parku“ pro mne nepřipadala v úvahu. Já chci jet jezdit dráhy a ne na obecný výlet shodou okolností okolo lunaparku, to jsme v jiné knize. Takže škrtám a píšu výlet za horskými drahami v USA. Korunku celé myšlence nasadil můj kamarád a spolucestující v této věci, kterého jsem týral takřka několik let lavinami informací, a myšlenek z daného oboru, který konstatoval „Já si chci tam ty dráhy užít, ne jen zažít“. To naznačilo, že jsme oba naladěni na souhlasnou notu a můžeme se vydat vstříc tvorbě plánu. Vzhledem k poměrně dietnímu rozpočtu nebylo možné pořádat okázalé skoky a tahy po cílové zemi, a bylo třeba se nutně držet co nejlepšího poměru cena/užitný zisk v rámci plánované (a tedy co nejmenší) trasy. Já coby znalejší jsem se zanořil do svých myšlenek doprovázených projekcí na gůglmaps a čárování třetí horské světové. Vybaven všemi díly CoasterWars  a dokumenty z Discovery již dávno viděnými několikrát jsem zvažoval, na čem bych si nejraději smlsnul. Výsledek byl zanedlouho na světě. Východní pobřeží je blíže, má slušné parkové dispozice, takže vezmeme-li to popořadě, začneme právě tam, a pokud nás země a zkušenost celá nepopudí, dáme ostatním špekům šanci příště s o to větší precizností. Determinantem matice parků na mapě byla čtyřkombinace v pořadí:


→SixFlags:Great Adventure(Jackson,NJ)
→Six Flags: America (Bowie,MD)
→Kings Dominion (Doswell,VA)
→Busch Gardens Williamsburg (Williamsburg,VA)


Původně na plánu druhý park 6F:Am vůbec nebyl, ale zkuste takového fanatika (mě) vézt okolo parku SixFlags a udržet ho v autě. Zpětně když to tak přemítám tak bych si to nakonec asi v tomto konkrétním případu na nabádání dal vymluvit, ale o tom je právě ta zkušenost, která teprve měla přijít. Značím do mapy čtyři hlavní body, a začínám triangulovat cesty, počítat jízdní doby a rozepisovat teoretickou vhodnost případů v denní situaci. Výsledné slovo pochopitelně bude mít cena letenky, ale pro nástřel a předpoklad, je dobré vědět, kdy se to hodí více a kolikže to vlastně zabere času vůbec. Celkově bylo odsouhlaseno, že jeden den na parky šarže 6F a dalších je opravdu málo, a to jak z hlediska možných ostatních vlivů a rizik, tak i z hlediska nasycení a celkové pohody. Bude mnohem oddechovější chodit parkem s vědomím, že pokud dnes něco nevyjde, máme v rezervě ještě celý druhý den (tomu taky mnohdy byly nakloněny i akce a ceny na vstupenky k čemuž se dostanu později). Nakonec jsme se usnesli na délce, a mohli začít takticky plánovat.

Problém vznikl při zjištění, že i když jsme připraveni koupit letenky, tak nemáme jistotu, že parky budou v dané dny otevřeny. Ptáte se proč? Zapomeňte na Německo, některé parky v USA (nebojím se říct většina) otevírají způsobem, kdy od zahájení sezóny (což taky nutně nejsou poslední dny března, jak jsme zvyklí), otevírají vždy jen na víkend, a během týdne mají zavřeno. Až posléze se teprve dostanou s náběhem návštěvníků do stavu otevření po celý týden. Typické jsou pro toto zejména parky SixFlags. Tomuto bylo třeba předejít, ovšem z druhé strany jsme byli tlačeni výhodností letenek, kterou jsme vnímali jako dočasnou. Solidní parky (teď mírně předbíhám) Busch Gardens, již měli přesnou otevírací dobu pro rok 2014 na stránkách někdy v únoru, KingsDominion tuším v březnu, což byl naprosto tristní, ale dostačující termín. Ovšem v SixFlags si ohňostroje na nový rok nevšimli, na den Sv.Patrika se sice opili dvojkou pivem, ale přesto nový rok 2014 nezaznamenali ani vývěskou „zveřejníme“ a to poměrně vytrvale na většině svých parkových stránek. Na mou mailovou intervenci reagovaly parky poměrně vstřícně, ale musím podotknout, že ze strany BuschGardens a KingsDominion se mi dostalo naprosto přesných a vyčerpávajících informací s omluvou a dodatkem že na stránkách budou informace již brzy vyvěšeny, nicméně tyto zaslané platí. Ze strany SixFlags přišel za tři dny mail s informací, že pravděpodobně od posledního víkendu v květnu/od svátku „Memorial Day“ přejdou na celotýdenní provoz, ovšem bez záruky. Brali jsme to v jako jediné čeho se chytit a naplánovali výlet na časový úsek týden po tomto období, zhruba na začátek června.  Aerolinky tou dobou tak nějak stály ještě naladěny vstříc a nabízely vícero poměrně slušných možností. Výsledná volba byla ještě upravena, když jsme změnili příletovou destinaci v USA z NewYorku za Philladelphii (která je od 6FGAd ještě blíže). Letenka vyšla o něco dráž (než přímý let PRG-NYC paradoxně), ovšem zápůjčka auta vyšla o dost méně, a taky nám zanikly starosti s dopravou přes jedno z největších měst světa spojené s několika placenými úseky cesty, dopravními komplikacemi a podobně.  Výsledek nákupu letenky s odletem 1.6. promítnul jednotlivé návštěvy parků do dnů Po-Ut/muzeum,město/Pa-So/Ne-Po/Ut-St. Chtěl jsem se vyhnout celému víkendu ve stejném parku ve snaze eliminovat návaly, což se povedlo nadstavením dvou dnů pro návštěvu leteckého muzea a centra města Washington. Tímto v podstatě bylo zaděláno, a bylo třeba začít truchlit nad zlaťáky vynaloženými za vstupné.

Chopili jsme se e-shopů a začali zjišťovat. Jediný park, který již nabízel nákup vstupenek, byl BuschGardens, a ostatní se přidaly již ve zmíněném pořadí, následovaném Kings Dominion a pak se solidním odstupem SixFlags:Great Adventure a nakonec Americou. Vydobyli jsme si nákupem online úspory v podobě:

1.6F:GAd - online nákup, úspora na den 20-25USD
2.6F:Am - online nákup, úspora na den 15-20USD
3.KingsDom - akce „všichni platí dětské vstupné“ (všechny 4 vstupenky), nákup podmíněný nákupem online ihned a návštěvou do určitého letního data (někdy začátek července)
4.BuschGardens -Flex Ticket, neboli vstupenka na celkem dva samostatné dny, nejdále od sebe 7 dní vzdálené, platící na oba z parků (tedy včetně WaterCountry, který je přes hlavní cestu od zábavního, cca 4 míle), to celé v ceně asi jen o 10USD vyšší než obyčejná jednodenní vstupenka.

Pochopitelně jako správný fanatik jsem nechtěl riskovat trávení pobytu postáváním v míře vyšší než nezbytné, a proto možnosti ošidit fronty a záběry z davového šílenství u pokladen a na parkovištích masírovaly natolik, že přišly na řadu i expresky (konkrétně v pořadi FlashPass (bot)/FlashPass(watch)/Fast Lane Plus/Quick Queue unlimited). Z taktického hlediska to dávalo smysl, a možnost pojistit si velký jízdní výnos pro mě měla hodnotu požadovanou za nákup takové výhody (ačkoliv jsem to platil jen velmi nerad). V SixFlags nejdražší platinum odečítala 90% z doby, dražší Gold 50% a standard přinášel výhodu čekání kdekoliv, zatímco fronta postupuje bez vaší účasti při postávání, ale čas čekání zůstane. V 6FAm se nakonec nabídla nejvyšší jen varianta gold za mnohem méně než byla nabídka v GreatAdventure. V Kings Dominion se liší cena mezi dny, dále další neomezená-lacnější varianta nenabízí jízdy na Volcano a Intimidator305, dražší plus je obsahuje. V Busch Gardens je jen jedna plnohodnotná úroveň Quick Queue označená unlimited, druhá slabší je ala Phantasialand formou předbíhacího jednorázového lístku o který v momentě použití přijdete. Součástí unlimited v BG je zároveň jedno onride photo dle vašeho výběru, v podobě kuponu který směníte při placení, počítáno jeden takovýto voucher na každou osobu s QQ.

Další položkou v přípravě byla výpůjčka vhodného povozu na 12 dní. Průzkumem založeným na skutečných datech a lokacích jsme vyselektovali tři levnější společnosti, a nakonec pročtením podmínek dostali k jedné s vyzvednutím na příletovém a odevzdáním na odletovém letišti v USA, tedy cesta A-B která konečnou objednávku prodražila o 50USD na vyúčtovaných 517 což bylo nejméně z nabízených společností pro naše místa. Ubytování bylo poslední organizační důležitostí. Přes server hotels.com (obdoba profláklého bookingu) jsme zarezervovali hotely v celkem ekonomické kategorii s mírným důrazem na pohodlí, ale hlavně s dobrou dostupností v dané oblasti k parku. Výsledné vzdálenosti nakonec byly v pořadí parků 22mil/26mil/bezprostřední/3míle, v ceně orientačně kolem 1000,-kč za osobu a den, se snídaní, parkováním u hotelu a ve dvou případech i s bazénem. Zbývalo se jen pojistit pro cestu do ciziny, a těšit se. Letošní dětský den, jsem hodlal patřičně oslavit.

Čas utíkal, a někdy taky ne. Převážně ne. V jeden moment byla jedna po poledni, a za půl dne času bylo půl druhé, když jsem se znovu díval. Nicméně doba s blížícím se odjezdem byla zpestřena jednou neveselostí. V nadšenecké náladě sledování výstavby Zumanjara, kterým hodlali vylepšit konstrukci současně nejvyšší KingDaKa v hned prvním parku 6FGAd vyšlo najevo, že plánovaný den otevření na poslední víkend v květnu se nekoná, a bude se odkládat. Zde se musím pozastavit, protože jsem sondoval po internetu a zpovídal americké pavlačové drbny a dozvěděl jsem se, že v SixFlags to berou tak nějak volněji. Zatímco informace o odkladu se odkazovala na špatné podmínky, tuhou zimu a kdoví co ještě, tak fanoušci podrobili tuto informaci porovnáním se situací v jiných parcích. Tam se také stavělo, a ne zrovna málo. Zdroje uváděly přesná porovnání počasí s rychlostmi větru, vlhkostí, teplotami a sněhem. Dokládali to např. fotkami kdy na Banshee (KingsIsland:Cedar Fair) probíhaly těžké stavební práce za hustého sněžení a mrazu, zatímco v NewJersey nebylo ani pár palců sněhu, ale na vše byl čas. Tím nechci šířit dojem, že park prováděl odklad řízeně nebo že stavbu flákali, jen jsem si dělal obrázek o celkovém přístupu a zodpovědnosti vedení u SixFlags. V horších podmínkách jsou dost možná i náklady vyšší, a asi u Cedar Fair jim to za přízeň fanoušku stojí víc než u šesti vlaječek. Resume je tedy, že stavbou zumanjara je v balíčku i trvalá výluka KdK, kdy se nejezdí a park trpí pod bombardováním fanoušků dožadujících se své světové pýchy. Pochopitelně celkový odklad zněl na termín větší než jeden týden, což by nás asi ještě v rámci plánu spasilo, nicméně nekonalo se. Tedy notně popuzen jsem se nehodlal (ale musel) smířit s tím, že hold tuto zelenou lahůdku, která parku a planetě dominuje ve výšce a donedávna i v rychlosti, si nechám pod nosem ujít. To se týkalo tedy i Zumanjara, které mě v danou chvíli až tak nemrzelo, protože na něj jsem se měl příležitost těšit nejdéle od letošní zimy, což oproti KdK je výrazně méně. Pří psaní této recenze mě malinko chlácholí, že ještě stále se nejezdí, ačkoliv uběhl celý měsíc po našem odjezdu.

Závěrem poznámka, v dalších částech budu při popisu občas používat cizí slova, třeba u elementů drah. Jsem zastánce češtiny a zachování forem českého jazyka (ačkoliv jak čtete je to boj), ale některé věci se počeštit nedají, a říkat místo loping jako Bolek Polívka (ve filmu) otočka, a celkově tak tady vůbec nepopsat o co se jedná mi nepřipadá konkrétní. Poprosím čtenáře, kteří se nezorientují, zadat slovo do google, a vždy vám vypadne fotka daného elementu.

Napsal Lukáš Lyčka

Přejít na další části:

2. část - SixFlags:Great Adventure(Jackson,NJ)

3. část - Six Flags: America (Bowie,MD)

4. část  - Kings Dominion (Doswell,VA)

5. část  - Busch Gardens Williamsburg (Williamsburg,VA)

Aktuální hodnocení: 0,0 / 5