červenec 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<   >
Efteling 2013 (napsal Danko76)

Efteling je jeden z najstarších a najnavštevovanejších parkov v Európe. Má viac ako 60 rokov a ročne ho privíta cez 4 milióny ľudí, čo ho dlhodobo zaraďuje na popredné miesta v európskom rebríčku návštevnosti. Boli sme preto na tento park veľmi zvedaví a podľa fotiek a aj názorov iných ľudí z internetu sme sa na neho veľmi tešili.

Park sa nachádza na juhu Holandska asi 50km od Belgicka pri meste Tilburg. Otvorený je celoročne,vodné atrakcie však bývajú v zime zatvorené. Pri vjazde na parkovisko niesú žiadne búdky ani rampy. V parku je pri vchode automat, ktorý za 10 Euro vytlačí lístok pre rampu na výjazde. Doporučujeme vytlačiť ho hneď, pretože keď park zatvárajú, vytvárajú sa pri automatoch dlhé rady. Na základe našej skúsenosti tiež doporučujeme prísť do parku skôr ako o desiatej kedy sa oficiálne otvára. Atypicky tvarovaná vstupná brána a „hlavná ulica“ v parku je otvorená už od deviatej rána. Vzhľadom na iné okolnosti nám vyšla na návštevu sobota, takže sme čas medzi pol desiatou a desiatou využili na naštudovanie mapy a určenie harmonogramu aby sme za cenu okolo 130 Eur za dvoch dospelých a dve deti videli toho čo najviac.. V ponuke sú aj drahšie vstupenky so skorším vstupom plus občerstvenie a zľavy na tovare z darčekových obchodov, ale pokiaľ neplánujete nakúpiť plný kufor, tak sa Vám takáto zľava kupovať neoplatí. Rovako to platí aj pre skorší vstup do parku, pretože vstupy ku atrakciám z hlavnej ulice sú otvorené rovnako pre všetkých o desiatej. Rovnoprávnosť funguje aj pri samotných atrakciach. Neexistujú žiadne zrýchlené lístky, žiadne predbiehanie, je iba jeden čakací rad všade a pre všetkých.

My sme sa rozhodli hneď po otvorení absolvovať jazdy pri ktorých sa dalo predpokladať najväčšie čakanie. Ako prvú sme dali jednu podľa nás z tematicky najkrajších dráh vôbec – Blúdny Holanďan. Podobná dráha ako je Poseidon v EuropaParku - aj rýchlosťou okolo 70km/h. Loďka je z pohľadu šplechnutia veľmi civilná, pri páde do vody neprenikne na palubu ani kvapka. Hneď vedľa Holanďana je v celku nová dvojitá „zrkadlová“ drevená dráha z roku 2010 Joris en Draak, ktorú postavila americká GCI, takisto podobne ako Wodan z EP, alebo Troy v neďalekom Toverlande. Táto drevenka ide celkom plynule a aj keď nedosahuje ani 80km/h môžeme ju kľudne označiť ako najadrelínovejšiu jazdu v celom parku. Malé a za sebou nasledujúce vlnovce v nízkej výške robia túto jazdu pocitovo rozdielnu od iných drevených dráh. V obidvoch dráhach boli zaradené od začiatku dňa po dva vozíky, takže vybavovanie išlo pomerne rýchlo. Python je názov ďalšej, vyše 30 rokov starej Vekomy, ktorú dôverne poznáme napr. z Gardalandu. V čase keď sme sa ku nej dostali sa už začali vytvárať dosť dlhé rady. Ocenili sme vysokú kapacitu dvoch vozíkov a aj skutočnosť, že neexistujú predbiehacie zóny a celkové čakanie od začiatku čakacej uličky odhadujeme na prijateľných 30minút. Dráha neostáva nič dlžná predpokladom – prasknutie v oblasti krku som cítil v prvom nájazde na skrutkovicu :). Tieto tri dráhy sú postavené pri sebe, hneď vedľa Holanďana je aj pekný rafting Pirana, ale vzhľadom na chladné počasie a pofukujúci vietor sme ho vynechali.

Naše ďalšie kroky smerovali cez rozprávkovú krajinu. Napadlo nás, že Europapark nevymyslel Märchenwald len tak, je asi jasné kde našiel inšpiráciu. Všetky domčeky majú svojich obyvateľov, svoj príbeh a je veľmi ťažké cez tento úsek parku prejsť rýchlo bez pozastavenia. Efteling je známy hlavne vďaka svojim tmavým jazdám. Droomvlucht a Fata Morgana sú špičkové - tá prvá je na závesných vozíkoch a ide cez krajinu víl, závesné vozíky sú pre tri osoby. Fata Morgana je na loďkách v štýle Pirátov z Karibiku, il Corsari, Priaten in Batavia..., akurát s tým rozdielom, že tématicky sa nejedná pirátov, ale celkom osviežujúco :) o krajinu ďalekého východu z rozprávok tisíc a jednej noci. Pokiaľ nemáte malé deti, tak Carnival festival môžete kľudne vynechať. Strašidelný zámok sme bohužiaľ nestihli, takže môžeme iba odkázať na youtube :). Vogel Rok je horská dráha v tme, Vekoma tentoraz vyrobila úplne iný typ dráhy na aký sme zvyknutí – vodorovné (smerové) kladky na vozíkoch sú zvonku (!) Jazda nieje rýchla (max. 65km/h), ale je plynulá, menšie svetelné efekty sú iba na jej konci. Hneď vedľa je madhouse Villa Volta –  veľmi doporučujeme. Úprimne ľutujeme tie madhouse, ktoré sme vynechali kvôli zlej skúsenosti nášho doteraz zatiaľ jediného z Gardalandu, kde počas nakláňania na vás neustále ten škriatok kričí, celé to bolo vtedy ani nie adrenalínové, ale hektické nepríjemné. Tento je iný, najlepší výraz, ktorý ma napadol – romantický :). Približne v strede parku má svoje miesto aj bobová dráha. Táto má pomerne nízku kapacitu a ak sa rozhodnete na ňu ísť je dosť pravdepodobné, že tu budete dlho čakať. Ravelejin sme si nechali na koniec. Táto show je top atrakcia parku a Efteling si dáva ne nej veľmi záležať. Megalomanské kulisy a technické spracovanie sú na najvyššej úrovni. Príbeh je samozrejme v holandštine, ale dalo sa jednoducho rozoznať kto je kladný a kto záporný hrdina. Celá show trvá okolo 20 minút a hrajú ju približne 4 krát denne. Je však potrebné dopredu si rezervovať vstupenky na mieste pred vstupom do amfiteátra. Vyberiete si hodinu a bezplatne stlačíte tlačidlo. Je nutné urobiť to čím skôr, pretože lístky sa dosť rýchlo minú.

Celý park v nás zanechal veľmi dobrý dojem, má takú rodinnú a oddychovú atmosféru. Je veľmi veľký a jednotlivé sekcie sú od seba vzdialené o niečo viac ako v iných parkoch. Ak sa ho rozhodnete navštíviť myslite na pohodlnú obuv. Stánkov s občerstvením je tu veľmi veľa, obchody so suvenírmi sú skôr priemerné. Počas našej návštevy bolo v parku veľmi veľa ľudí, ale nejako zásadne nám to nevadilo, pretože na takom veľkom priestore, širokých a početných chodníkoch sa davy rozplynuli. Tiež nás potešilo, že sme nestretli skupinky veľkých detí, ktoré zvyknú robiť krik a neporiadok. Predpokladáme, že ani do budúcnosti v parku nepribudne adrenalínová dráha, tu sa jednoducho nehodí. Efteling však pravdepodobne práve kvôli svojim pomalším dráham nebude v hľadáčiku ľudí, ktorí bývajú ďalej - tí si pre svoj cieĺ cesty radšej zvolia univerzálnejší Europapark, alebo hlavne 400km vzdialený Disneyland.

Napsal Danko76

Galerie

Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76) Efteling 2013 (napsal Danko76)
Aktuální hodnocení: 0,0 / 5

captchaNelze-li číslice přečíst, zkuste obnovit obrázek.